צילום ביוב – לשם מה זה מיועד?

צילום קו ביוב וצנרת

בשנים האחרונות השתפרו מאוד אמצעי הצילום, לא רק לצרכים פרטיים או עסקיים, קרי מצלמות בהן אנחנו משתמשים לצורך צילום אנשים, נופים, חיות, מזון, מוצרים או כל דבר אחר, אלא גם לצורך צרכים מקצועיים ספציפיים וייחודים, קרי מצלמות המיועדות לשימוש מסוים. בפרט הכוונה למצלמות שעוזרות לנו לצלם מערכות פנימיות בתוך מבנים.

צילום קווי ביוב: חיסכון בהרס מיותר

אחת הדוגמאות הטובות לכך הן מצלמות המאפשרות לנו לבצע "צילום ביוב". מדובר על צילום של צנרות וקווי ביוב במבני מגורים, מבני עסקים, מסחר, מבני ציבור ועוד. זה תהליך עבודה אשר מתבצע על ידי אנשי מקצוע המתמחים בכך והוא נועד לצרכים שונים.

צילום ביוב הפך להיות דבר מאוד חיוני ופופולרי, הן בשביל לקבל אישור אכלוס של מבנה (טופס 4), אשר נדרש כאשר מסיימים לבנות מבנה מסוים ומבקשים להתחיל ולהשתמש בו.

ללא צילום של קווי ביוב ואישור שהם תקינים, אי אפשר יהיה לקבל את הטופס הנכסף ולאכלס את המבנה באנשים. זה נכון לגבי מבנה מגורים, מבנה מסחרי, תעשייתי או אחר.

כמו כן, צילום ביוב נדרש בשביל לבדוק את מצב הצנרת במקרה של סתימה. כידוע, אנחנו עלולים לחוות מעת לעת בעיות בצנרת של הביוב, מה שישפיע כמובן על איכות ושגרת החיים שלנו.

בשביל שנוכל להתמודד עם הבעיה ובסופו של דבר לטפל בה, הרי שעלינו לדעת איפה היא מתרחשת בפועל. מאחר ואין לנו רצון לשבור קירות ולפתוח את הצנרת כולה, אזי שאנחנו יכולים להשתמש באופציה של צילום הצנרת מבפנים.

מה זה צילום ביוב?

הרעיון של צילום קווי ביוב הוא מאוד פשוט. במקום שאנחנו נצטרך לשבור קירות ולפתוח את הצנרת בשביל לאתר בעיה מסוימת, אזי שאנחנו יכולים להזמין חברת ביובית ואינסטלציה עם ציוד צילום מתאים, הוא יכניס את המצלמה אל תוך הצנרת ואז יוכל לראות איפה בדיוק מקור הבעיה.

בהחלט יכול להיות שהוא יגלה שמקור הבעיה נמצא בנקודה בה אפשר לטפל באמצעות רובוט או אמצעים אחרים שאינם מחייבים לשבור קירות או מרצפות.

ייתכן גם שהוא יאתר בעיה רצינית יותר שתחייב טיפול הרבה יותר משמעותי ממה שחשבנו מלכתחילה.

בכל מקרה, צילום ביוב מונע מאיתנו את הצורך לשפץ את המקום כולו, דבר שיכול להשפיע על איכות החיים שלנו, לשנות את שגרת היום שלנו וכמובן לגבות מאיתנו הוצאות כספיות לא קטנות.

חשוב להבהיר, בעיקרון צילום ביוב מתבצע דרך הצנרת עצמה מאחר והמצלמה עובדת על סיב אופטי שמכניסים אל תוך הצינורות מבחוץ והוא מקרין תמונות אל המצלמה מבפנים, בזמן אמת.

יחד עם זאת, ישנם מקרים, למשל אם הצילומים נדרשים לצורך טופס 4, בהם תידרש הכנה מתאימה. למשל, יש צורך לבצע שטיפה של הקווים בשביל לנקות את הפסולת ואז אפשר להשיג איכות תמונה טובה יותר.

מה הצילום יכול להציג בפנינו?

צילום קווי ביוב יכול להציג בפנינו שורה של דברים, אשר בהתאם אליהם נוכל לדעת כיצד לפעול:

בראש ובראשונה

הצילום יאפשר לנו לראות כיצד הצנרת בנויה. אם היא בנויה בצורה נכונה או שישנם ליקויים מסוימים בתכנון.

זה רלוונטי הן למקרים בהם נדרש טופס 4 והן למקרים בהם אנחנו רוצים לטפל בבעיות של סתימות או בעיות אחרות.

שנית

הצילום יכול להציג בפנינו סדקים ושחיקה בצנרת. אם מדובר על צנרת ישנה, אזי ייתכן מאוד שייווצר בלאי עם הזמן, בין היתר סדקים בצנרת, מה שיכול להתריע בפני סכנות ובעיות עתידיות.

אז נוכל לדעת כיצד להתמודד עם הבעיה בהמשך.

שלישית

באמצעות הצילומים נוכל לראות האם יש דברים שמונעים מהמערכת לפעול בצורה תקינה וסדירה.

למשל, אם יש פסולת שיוצרת סתימה, אם יש חדירה של שורשים אל תוך הצנרת, אם יש לכלוך, שמנים או כל דבר אחר שמונעים מאיתנו אפשרות להשתמש בה.

לסיכום

היתרון של הצילום הוא בכך שיש לנו אפשרות לראות ולזהות מה מתרחש בתוך צנרת, שהיא איננה חשופה בפנינו כלל.

אנחנו לא יודעים מה מתרחש בתוכה ואיך היא בנויה, להבדיל ממערכות אחרות במבנה. באמצעות המצלמה יש לנו אפשרות להיחשף לכל זה ולדעת כיצד להתמודד עם כל בעיה שאנחנו עלולים לגלות בזמן אמת.

כך יהיה לנו הרבה יותר קל לפתור אותה בצורה נכונה ונקייה.

מה היה לנו עד עכשיו?